DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jak jsem přišel na svět

    Tak začínáme. Jak to vzít stručně, když to nebylo vůbec jednoduché. Na mou VVV se přišlo až v 31.tt. Mamka z toho byla v šoku, protože se mnou byla na rizikovém těhotenství a přijít na tak velkou vadu v 31.tt je poněkud podivné. To ale právě bylo v můj prospěch. Tedy hlavně to, že bylo rozhodnuto - musím se narodit. Zjistili totiž, že mám játra a část - dost velkou - střev mimo dutinu břišní. A tak konec mámina těhotenství nebyl příliš klidný, stále přemýšlela, zda budu nebo nebudu, přitom mě cítila v sobě. Tohle zkrátka nejde přenést, zkušenost je to nepřenosná. To bylo návštěv lékařů, v Hradci, v Praze..
    Nějak jsme to zvládli a přiblížil se termín porodu, jeli jsme s mamkou do Hradce Králové a měli naplánovaného císaře a současně byl nachystán dětský chirurg - primář. Mamka se rozhodla pro Hradec, Praha se jí zdála na ježdění s miminkem - se mnou wink - hodně daleko. 
    Tak jsem se vyklubal 20. září 2004 na svět. Tedy  jsem se narodil v termínu a měl jsem přes tři kila. S VVV jménem
omfalokéla. Velikost - velká. Takže ještě ne neoperatovatelná. Bohužel mne nemohli hned operovat. Mamka v jedné budově po císaři, já v jiné a mamka za mnou hned nemohla sad.

Omfalokéla (defekt břišní stěny)

Omfalokéla je vrozenou vývojovou vadou, při které se nedostatečně uzavře břišní stěna v oblasti pupku a tak se formuje vak, do kterého se dostávají břišní orgány. Orgány jsou chráněny jen průsvitnou blánou. Omfalokéla může být jen malá jen s částí střeva, nebo velká obsahující většinu břišních orgánů včetně jater a sleziny.

Proč omfalokéla vzniká?
Během růstu v děloze se u plodu vyvíjejí jednotlivé břišní orgány. Mezi zhruba šestým a desátým týdnem těhotenství se vyskytuje tzv. fyziologická omfalokéla - tj. vyhřeznutí orgánů z břišní dutiny v oblasti pupečníku je v tomto období normální. Do 11. týdne by se ale střeva měla vrátit zpět do břišní dutiny a tento "otvor" zaniká, pokud k tomu nedojde vzniká omfalokéla. Z jakého důvodu k poruše tohoto mechanismu dochází není dosud známo.

Kdy existuje větší riziko, že se omfalokéla vyskytne?
Obvykle se vyskytuje omfalokéla samostatně, riziko opakování v dalším těhotenství je asi 1%. V některých rodinách je výskyt omfalokély častější a geneticky podmíněný. Dále se omfalokéla může vyskytnout společně s ostatními vrozenými vývojovými vadami - často společně s vadami nervového, zažívacího, močového systému, ale také v rámci syndromů jako je Downův, Edwardsův a Turnerův syndrom.

Jak často se omfalokéla vyskytuje?
"Malý typ" se vyskytuje asi 1:5000 porodů, "velký typ" zhruba 1:10 000 porodů.

Jak se omfalokéla zjistí?
Omfalokéla se zjistí ultrazvukem v druhém nebo třetím trimestru těhotenství, současně by mělo být na vrozené vývojové vady přesněji vyšetřeno i srdce plodu.

Jak se omfalokéla řeší?
"Malý typ" je možno řešit operačně návratem střeva do břišní dutiny a jejím uzavřením brzy po porodu, "velký typ" je nutno řešit taktéž operačně ve více krocích. Vzhledem k tomu, že břišní dutina není uzpůsobena na obsah břišních orgánů, mohou se po operaci u dětí vyskytovat problémy s dýcháním do doby než se jim dutina břišní přizpůsobí.

Jaké jsou následky omfalokély?
Následky závisí na velikosti omfalokély, nutnosti odstranění části orgánů, přítomnosti ostatních vývojových vad. Děti mají často dlouhodobé problémy se zažíváním, vylučováním a infekcemi.

Zdroj: http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=105&c=500

    Prvně mě viděla v okénku fotoaparátu. Když mne spatřila "na živo" začala usedavě plakat. Ale já to neviděl, já byl v umělém spánku. Mamka pátý den odchází domů beze mne. Ó jak jí bylo smutno, to se ani popsat nedá. Mně je ale také smutno, nikdo mne nechová, spím ve vyhřívaném lůžku, všude hadičky a samé pípání, zelené pláště, dezinfekce.... Mamka je doma, ale jezdí za mnou, vozí mléko, které odstříkává. Tak to jde den po dni...

    No hurá, mamka konečně pochopila, jak se sem vkládají fotky! To jí to ale dalo. Tak tohle jsou moje první fotky, mamka tedy od táty dostala k vidění jen ty první tři.

 
Pozor, ne každý snese další obrázek.
 
 
 
 
 
frown