DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Sluchové vady

 

SLUCH

 

Pro lidi je velmi důležité slyšet zvuky. To nám dovoluje mezi sebou komunikovat a dává nám pocit být součástí skupiny. Schopnost slyšet nám také umožňuje získávat informace od ostatních lidí z okolí.

Zvuky mohou být příjemné – řeč, zvuk přírody nebo hudby, ale mohou být i méně příjemné – příliš hlasité nebo jinak obtěžující zvuky.

 

 

Řešení nedoslýchavosti je výzva

 

Zvyknout si na život s nedoslýchavostí je pro většinu lidí velká výzva – fyzická i psychická.

Někdy může být obtížné přijmout fakt, že je ztráta sluchu trvalá a že jste závislí na jednom nebo na dvou sluchadlech. Pokud si uživatelé sluchadel o nedoslýchavosti s někým promluví, pak jim to často pomůže. Existuje mnoho způsobů jak těmto výzvám pozitivně čelit.

Na těchto stránkách (www.widex.cz) najdete příklady toho, co můžete udělat přímo vy a o co požádat okolí, abyste si zachovali i přes svoji nedoslýchavost kvalitní a aktivní život.

O NEDOSLÝCHAVOSTI

Ke ztrátě sluchu může dojít kdekoli ve sluchovém ústrojí. Pokud je původ sluchové ztráty ve zvukovodu nebo ve středním uchu, mluvíme o nedoslýchavosti převodní. Pokud je ale problém ve špatné funkci nervových vláken nebo vláskových buněk vnitřního ucha, mluvíme o nedoslýchavosti percepční – senzorineurální.

Nedoslýchavost postihuje lidi všech věkových kategorií. Sluch se přirozeně zhoršuje s věkem, což je nejběžnější typ nedoslýchavosti. Ztráta sluchu je ale mnohem víc, než pouze neschopnost slyšet něco s dostatečnou intenzitou.

 

Poruchy spojené se sluchovým ústrojím

Lidé s nedoslýchavostí mohou mít problém slyšet a lokalizovat zdroj zvuku. Mají také sníženou schopnost rozpoznat od sebe jednotlivá slova, i když jsou poměrně hlasitá. Jednotlivá slova i věty slyší, ale nerozumí jim.

Ostatní poruchy sluchového ústrojí včetně 
tinnitu a hyperakuze (zvýšené citlivosti na zvuk).

Tinnitus je pocit slyšení zvuků jako jsou šumy, pískání nebo drnčení s různou intenzitou. Projevuje se buď stále, nebo se pravidelně i nepravidelně opakuje. Tinnitus je často spojen se ztrátou sluchu.

Pokud člověk těžce snáší každodenní zvuky, které jsou pro ostatní lidi přirozené a příjemné, nazýváme tento jev Hyperakuze.


Vlevo: převodní nedoslýchavost. Vpravo: percepční nedoslýchavost.

PRÁH SROZUMITELNOSTI ŘEČI

Být nedoslýchavý neznamená pouze neslyšet dostatečně nahlas. Někteří lidé mohou mít problém pouze v určitém, třeba jen úzkém frekvenčním pásmu. Tento jev může vést k tomu, co se nazývá diskriminační ztráta – člověk slyší, ale nerozumí.
 

Obtíže při rozlišování slov

Diskriminační ztráta (srozumitelnosti) znamená, že některé řečové zvuky nemohou být uchem a mozkem vnímány a proto je obtížné některá slova a zvuky řeči rozlišit – zejména pokud jsou blízko sebe.
 

Srozumitelnost řeči

Sluchadlový odborník může změřit srozumitelnost řeči (v procentech), aby zjistil, zda máte diskriminační ztrátu. Procento správně vyslovených slov je nazýváno „řečové skóre“. Výsledné procento ukazuje rozdíl od perfektní 100% srozumitelnosti.
 

Nejistota

Neschopnost poznat nebo uhodnout správná slova může vést k situaci, že přestanete věřit ve vlastní sluch. Tato nejistota může nedoslýchavého člověka „vypnout“ – nebude mentálně schopen využívat svůj zbytkový sluch.

TINNITUS

Tinnitus není nemoc, ale příznak (symptom) vyplývající z celé řady příčin. Když trpíte tinnitem, pak slyšíte nějaké zvuky, které jsou vytvářeny nervovým systémem ucha a mozku. Příčina vzniku tinnitu není přesně známa a momentálně neexistuje léčba, která by ho úplně odstranila. Slyšitelné zvuky jsou často označovány jako pískání, syčení, zvonění, bzučení, hučení apod.

Existuje velké množství metod léčby tinnitu. Nejběžnější jsou sluchadla nebo různé zvukové generátory nebo různé typy psychologických přístupů, terapie a podobně. Widex nabízí sluchadla s programem Zen, který může při zvládání tinnitu pomoci.

 

Tinnitus a stres

Tinnitus může být doprovázen i stresem. Stres dokáže tinnitus zhoršit. Snížení stresu je tak jeden z prvních kroků, jak tinnitus omezit.

Mnoho lidí používá hudbu pro relaxaci a při únavě či stresu, aniž by o tom přemýšleli. Ve skutečnosti má hudba velký vliv na naše tělo i psychiku. Zda je určitá hudba stresující nebo relaxační závisí na mnoha faktorech; např. hlasitost hudby, náhlé změny tónů nebo tempa, osobní preference nebo vkus posluchače.

 

Co dělat při tinnitu?

Následující rady Vám pomohou při léčbě tinnitu:

  • Využijte zvuk. Například zesílený zvuk ze sluchadla často dokáže snížit účinek tinnitu.
     
  • Vyhněte se tichým prostředím. Když jste sami doma, pak si pusťte rádio nebo nějakou hudbu.
     
  • Snažte se vyhnout nadměrnému pití alkoholu, nikotinu, kofeinu a některým lékům proti bolesti.
     
  • Dávejte pozor na potraviny, které mají vysoký obsah soli. Ty mohou zhoršit účinek tinnitu.
     
  • Snažte se být fyzicky aktivní. Během dne si dělejte přestávky, čímž snížíte stres.

 

POSLECH V RŮZNÝCH POSLECHOVÝCH SITUACÍCH

 

Pro uživatele sluchadel jsou některé poslechové situace problematičtější než jiné. Například, poslech v hlučném prostředí je často problematičtější než poslech v prostředí tichém. Pokud máte ztrátu sluchu, snižuje se často Vaše schopnost soustředit se na konkrétní zvuky. Každodenní zvuky, jako je například hluk z myčky nebo hovor mnoha lidí zároveň, se mohou snadno stát rušivými zvuky pozadí.
 

 

Každodenní běžné zvuky Vás mohou obtěžovat.

 

Pobyt doma normálně spojujeme s relaxací a tichým prostředím.

Pro lidi s normálním sluchem je většina domácích zvuků bezproblémová. Ale pro ty, kteří mají sluchovou ztrátu, mohou být každodenní zvuky, jako je například myčka nádobí, kapající voda nebo hluk z vysavače velmi obtěžující.

 

 

Zvuky TV a radia se stávají hlukem pozadí

 

Jinak příjemné zvuky mohou začít obtěžovat, budou-li poslouchány současně. Zvuky radia nebo televize, jindy běžné, mohou být ve spojení s mluvenou řečí najednou příliš obtěžující.
 

 

Poslech hudby

 

Uživatelé sluchadel vychutnávají kvalitu hudby, ať už živé nebo nahrané, velmi rozdílně. Někteří slyší znít hudbu prostřednictvím sluchadel přirozeně, zatímco ostatní ji mohou vnímat velmi odlišně od toho, jak očekávali, že bude znít.

Pokud máte sluchadlo s více programy, může Vám Váš sluchadlový odborník přidat program pro poslech hudby.

 

 

Sluchadla mohou pomoci

 

Sluchadla mohou pomáhat lidem se sluchovým postižením využívat jejich zbývající sluch efektivně. Nicméně, v obtížných poslechových situacích to však nemění nic na tom, že schopnost komunikovat bez námahy nemusí být stejná jako u lidí s normálním sluchem.

PRAKTICKÉ TIPY

V určitých situacích mohou mít uživatelé sluchadel poslechové potíže i přes použití sluchadel. Následující rady vám mohou pomoci tyto obtíže zmírnit.

Co můžete udělat:

  • Udržujte dobrý oční kontakt s mluvčím nebo zajistěte, abyste alespoň dobře viděl jeho obličej.
     
  • Pokud někoho posloucháte na dálku, přibližte se.
     
  • Hledejte klíčová slova – pokud znáte téma, je rozumění jednodušší.
     
  • Na schůzky choďte dříve, abyste mohli najít dobré poslechové místo.
     
  • Předtím, než půjdete na schůzku, představení, hru a podobně, připravte se, přečtěte si program.
     
  • Pokud to přítomní nevědí, řekněte jim, že jste nedoslýchavý, jinak nemohou změnit svůj styl mluvení.
     
  • Občas lidem naznačte, že rozumíte, o čem se mluví.

O co můžete požádat ostatní:

  • Požádejte, aby vždy mluvil pouze jeden.
     
  • Požádejte, aby lidé upoutávali Vaši pozornost dříve, než na Vás začnou mluvit, například poklepáním na rameno.
     
  • Požádejte, aby lidé mluvili pomalu a srozumitelně, ne aby zvyšovali hlas.
     
  • Požádejte, aby lidé během mluvení nekouřili nebo nejedli.

 

SLUCHADLA MOHOU POMOCI

 

Žádné sluchadlo Vám nemůže plně nahradit zdravý sluch. Může Vám ale zcela jistě pomoci zjemnit zvukový obraz a tím ohromně zlepšit komunikaci.

Sluchadla Vám mohou přivést zpět zvuky, které jste nemuseli slyšet nebo jste nebo na ně nemysleli celé roky. Každodenní zvuky, jako jsou tikající hodiny, kapání vody, televize, auto, kroky na tvrdé podlaze, hlasy dětí, hudba, bouchání dveří, smích, nástroje, stroje, atd.

Mít ztrátu sluchu neznamená jen neschopnost slyšet dost hlasitě. Někteří lidé mohou mít potíže slyšení ve specifické a úzké frekvenční oblasti. To může mít za následek to, co je známo jako "
diskriminační ztráta", řeč může být slyšet, ale není jí rozumět.
 

 

Lokalizace a sluchové postižení

 

Porucha sluchu ovlivňuje naši schopnost porozumět řeči, stejně jako naši schopnost lokalizovat zdroje zvuku kolem nás. V hluku v pozadí, stejně jako na party nebo v dopravě se stává rozlišování zvuků a vnímání prostoru obtížnější. Kvalita zvuku je obecně také snížena.
 

 

Poslechové programy

 

Ve výchozím nastavení má sluchadlo jeden poslechový program (Master). V závislosti na konkrétním sluchadle a na tom, jakým způsobem ho sluchadlový profesionál naprogramoval, můžete mít až šest poslechových programů určených pro konkrétní poslechové situace. Pokud se vaše potřeby v průběhu času změní, můžete kombinací poslechových programů změnit.
 

OČEKÁVÁNÍ

Prvouživatelé sluchadel zjistí, že existuje mnoho nových věcí, které je třeba vzít v úvahu. Kromě učení jak se sluchadlem zacházet, pečovat o něj, udržovat ho, potřebují si uživatelé zvykat na nové zvuky.


I pro zkušené uživatele může být přechod z jednoho sluchadlo k jinému doprovázen individuálními problémy. V první řadě to může být jiný typ sluchadla, pokud se změnila ztráta sluchu. Navíc, nová sluchadla jsou pravděpodobně složitější než ta předchozí - mohou obsahovat nové funkce a kvalita zvuku může významně změněna.

Zvykání na nová sluchadla vyžaduje určitý čas - dokonce i pro zkušeného uživatele. Jak dlouho, to záleží na jednotlivci.

 

Výzvy a úkoly pro prvouživatele sluchadel.

Je běžné zajímat se o to, co si budou myslet přátelé, příbuzní a kolegové, když Vás poprvé uvidí nosit sluchadla.
 

Zlomit předsudky

Časté stigma provázející lidi se sluchovým postižením je, že jsou staří nebo pomaleji chápající. Používání sluchadel může ve skutečnosti pomoci tyto předsudky prolomit. Čím více lidí používá svá sluchadla, tím více je zřejmé, že to jsou běžní lidé různých věkových skupin, pohlaví a sociálních vrstev. Jediné ším se liší, je jejich schopnost slyšet.

Sluchadlo může ve skutečnosti pomoci prolomit předsudky. Čím více lidí používá své sluchadlo, tím více je zřejmé, že oni jsou prostě obyčejní lidé různých věkových skupin, pohlaví a sociálních vrstev. Jediný způsob, jak se liší, je jejich schopnost slyšet.

 

Smíšené pocity

Není neobvyklé cítit se rozrušený nebo nešťastný při první konfrontaci s nedoslýchavostí nebo skutečností, že potřebujete sluchadla.

Nicméně, mnoho lidí zjistí, že takové potíže mohou být překonány zaměřením na situace, kdy jim sluchadlo skutečně pomáhá lépe komunikovat.

 

Pomoc je na dosah

Je důležité si uvědomit, že nejste sami. Mnoha lidem pomáhá podělit se o své pocity a zkušenosti s ostatními, kteří jsou v podobných situacích. Pokud bude potřeba, Váš sluchadlový odborník Vám poskytne užitečné rady. Existuje i řada online zdrojů, včetně komunit a fór, které můžete použít. Neváhejte a požádejte Vašeho sluchadlového odborníka o radu. To je to, proč tu pro Vás jsou.

 

ZVYKÁNÍ SI NA SLUCHADLA

Během prvních pár dnů může být zvuk reprodukovaný sluchadly vnímán jako nepřirozený a může být obtížné rozpoznat a rozlišit mezi různými zvuky. Pokud používáte sluchadlo každý den, budete si postupně zvykat na nové zvuky.

 

Prvouživatelé sluchadel

Pro prvouživatele sluchadel je těžké vědět, co mohou očekávat. Mnoho nových uživatelů doufá, že budou moci slyšet, jako tomu bylo před tím, než zjistili, že mají ztrátu sluchu. To, že sluchadla umí dokonale obnovit sluch je bohužel přehnané. Sluchadla pomáhají mnoha lidem na celém světě tím, že jim přinášejí jemnější a detailnější zvukový obraz a zlepšují jejich komunikaci v mnoha situacích.
 

Zkušení uživatelé sluchadel

Pro většinu uživatelů sluchadel je jednodušší zvyknout si na nová sluchadla, než když dostali svoje první sluchadlo. Víte již, jaký je to pocit mít něco v uchu a protože jste již zažili výhody nosit sluchadlo, budete pravděpodobně více motivováni, nežli poprvé.

 

POZNÁNÍ VYŽADUJE POUŽÍVÁNÍ

 

 

Pro seznámení s novými zvuky a zvládnutí obsluhy sluchadel bude nutné používat sluchadla pravidelně. Čas od času někteří uživatelé sluchadel zjistí, že zvažují vzdát se svého sluchadla, protože si ještě na ně nezvykli. Pokud se to někdy stane Vám, mějte na paměti, že miliony uživatelů sluchadel z celého světa potvrzují, že jejich výhody stojí za námahu.

Doporučení pro používání prvního sluchadla:

 

 

  • Začněte pomalu, sluchadla zpočátku noste pouze krátkou dobu. Například jednu nebo dvě hodiny denně.
     
  • Zpočátku používejte svoje sluchadla v prostředích s nižším hlukem a s málo lidmi.
     
  • Postupně můžete začít používat sluchadla po delší dobu a v hlučnějších prostředích.
     
  • Během dne si najděte čas na několik přestávek.
     
  • Pokud Vám začnou bolavět uši, obraťte se na Vašeho ušního specialistu, který zjistí příčinu.
     
  • Dopřejte si čas zvyknout si na nové zvuky a nové pocity ve Vašich uších.

 

 

ZVYKÁNÍ SI NA NOVÉ ZVUKY

Lidské ucho je vskutku pozoruhodný orgán pro sběr zvuků. Ale je to mozek, který převádí všechny zvukové informace na to, co my vnímáme jako poslech. Proto je nejen uši, ale i mozek potřebuje čas, aby se přizpůsobil rozlišování nových zvuků.

Když nosíte sluchadlo poprvé, nebo při přechodu z jednoho typu sluchadla na druhé, kladete často důraz na různé každodenní zvuky, které jsou sluchadlem zesíleny. Můžete si všimnout, že slabé zvuky (např. tikání hodin, hluk chladničky nebo vzdálený hluk) mohou vypadat nepřirozeně hlasitě. Mějte na paměti, že některé z těchto nových zvuků nebylo možno předtím vůbec slyšet.



Zvuk Vašeho vlastního hlasu



Při prvním poslechu Vaším sluchadlem se Vám může zdát zvuk Vašeho vlastního hlasu
i některých jiných zvuků nepřirozený. Jeden důvod proč to tak bývá, plyne přímo z vlastní poruchy sluchu, druhý je v ušní tvarovce nebo sluchadle, vyplňujícího prostor Vašeho zvukovodu. Tak jako tak, zvuk Vašeho vlastního hlasu bude znít při používání sluchadel odlišně.

Zvuk žvýkání a polykání se zdá příliš hlasitý

Mnoho uživatelů sluchadel je překvapeno, jak jsou zvuky žvýkání a polykání hlasité. Hlasitost těchto zvuků je dána uzávěrem zvukovodu sluchadlem nebo ušní tvarovkou. Dalším možným důvodem je to, že mozek, díky ztrátě sluchu, zapomněl, jak žvýkání a polykání zní. Pokud jsou problémy způsobeny ušní tvarovkou nebo sluchadlem, může sluchadlový odborník najít vhodnější nastavení a tím snížit hlasitost těchto zvuků

Pro začátek, mnoho zvuků, které se Vám zpočátku zdály příliš hlasité, nebude obvykle nadále poutat Vaši pozornost tak jako zpočátku, kdy jste si na sluchadla zvykali.

VYTRVALOST ZDE PLATÍ

Chce to čas zvyknout si na nové zvuky. Jak dlouho, to se však liší od člověka k člověku. Pro většinu lidí není nic neobvyklého několik týdnů, takže to nemusíte vzdávat po týdnu nebo dvou. Někteří sluchadloví odborníci doporučují pozorně naslouchat novým zvukům - například zvuku vlastního hlasu nebo tikání hodin. Tím se naučíte tyto nové zvuky poznat, takže je snazší si na ně zvyknout.

 

Jemné doladění Vašeho sluchadla



Váš sluchadlový odborník Vám nejprve seřídil zesílení zvuků u Vašeho sluchadla podle Vaší specifické sluchové ztráty.

Po určité době používání může být třeba Vaše sluchadlo doladit. Je to tím, že většina lidí potřebuje na zvyknutí si používat sluchadla v různých prostředích a situacích určitý čas. Teprve potom mohou detailně vysvětlit svoje potřeby na kvalitu zvuku a další preference.

Před Vaší další konzultační návštěvou vašeho odborníka je dobrým nápadem pokusit se předem si vyhodnotit kvalitu zvuku Vašich sluchadel abyste ji mohli dobře popsat.

Jak popsat zvuk



Snažte se popsat Vaše zvukové zážitky tak podrobně, jak je to možné, abyste spolu s Vaším sluchadlovým odborníkem mohli vše dále rozvinout. Například, zvuky mohou být popsány jako ostré, rozmazané, pronikavé, s ozvěnou nebo kovové a kvalita zvuku se často liší ze zvuku na zvuk.

Diskuze se sluchadlovým odborníkem o Vašich potřebách a očekáváních

Na schůzce týkající se doladění sluchadla prodiskutujte s Vaším sluchadlovým odborníkem všechny otázky a problémy a on se pokusí doladit Vaše sluchadla tak, aby Vám jejich zvuk vyhovoval.

Nezapomeňte, že ne všechna Vaše očekávání mohou být pomocí jemného doladění splněna. Například si můžete všimnout, že některé zvuky jsou nepřirozeně hlasité. To může ale být také tím, že jste takové zvuky dříve neslyšeli. V tomto případě potřebujete čas na zvyknutí si na tyto některé zvuky a jemné doladění nebude optimálním řešením.

Zdroj textu: http://www.widex.cz/cs-cz/hearing/hearing/

Klasifikace sluchových vad

Velikost ztráty sluchu podle WHO

Název kategorie ztráty sluchu Název kategorie podle Vyhl. MPSV č. 284/1995 Sb.
0–25 dB normální sluch  
26–40 dB lehká nedoslýchavost lehká nedoslýchavost
(již od 20 dB)
41–55 dB střední nedoslýchavost středně těžká nedoslýchavost
56–70 dB středně těžké poškození sluchu těžká nedoslýchavost
71–90 dB těžké poškození sluchu praktická hluchota
více než 90,
ale body v audiogramu
i nad 1 kHz
velmi závažné poškození sluchu úplná hluchota
v audiogramu
nejsou žádné body nad 1 kHz
neslyšící úplná hluchota


Zdroj: HORÁKOVÁ, R. Uvedení do surdopedie. In: PIPEKOVÁ, J. Kapitoly ze speciální pedagogiky. Brno: Paido, 2006.